Historická ochrana břehů
Autoři: Ing. Marcela Pavlíková, Ph.D., Ing. Vít Doležel, Prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc.
Botanický ústav AVČR, v.v.i., oddělení experimentální fykologie a ekotoxikologie, Lidická 25, 602 00 Brno
Poděkování: Tato práce vznikla v rámci projektu NAKI III DH23P03OVV063 Autonomní systémy pokročilých a přírodě blízkých opatření pro režim péče a zlepšení kvality vody v památkách zahradního umění
Ochrana břehů toků je jedním ze základních prvků ochrany řek a toků před erozí. Stabilizace břehu se dnes provádí třemi způsoby. Technickými způsoby, biotechnickými způsoby a stabilizačními metodami inženýrské biologie. Technická stabilizace břehů se provádí např. prostřednictvím lomového kamene, betonových opěrných zdí, prefabrikovaných opevnění a dalších typů materiálů. Ke stabilizačním metodám inženýrské biologie patří živá vegetační opevnění, jako jsou břehové porosty keřových vrb, porosty rákosin a stromové porosty, nebo travní koberce. K biotechnickým způsobům stabilizace patří haťové proutění či haťoštěrkové válce, zápletové plůtky a podobně (Šlezingr, 2011).
Ochrana břehů pomocí svazků prutů, hatí nebo dalšími materiály je historicky známá několik staletí, ale přesné záznamy nejsou cílené na tuto aktivitu, a dočítáme se tak většinou nepřímo ze záznamů o tom, kolik bylo placeno chasníků a sedláků v zimních měsících a údržbě panství apod. Historicky se ochranou břehů zabýval z dohledatelné 200 let staré literatury např. Schemerl, jak popisuje ve svém historickém bádání Bresci v roce 2010. Bresci v roce 2010 uvedl použití svazků prutů rostlin Schemerlem již v roce 1818 s cílem ochránit břehy toků a snížit rychlost proudění toku. Uvádí dále flexibilitu a přizpůsobivost hatí. Dále Bresci uvádí doporučení Valentina z roku 1893 využít proutí k haťování (Bresci, 2010). Pruty 1,5 m vysoké měly tvořit sloupky, které se svisle zarazily do půdy kolmo k bystřině. Větší modřínové byly umístěny s rozestupem 1 metr a menší vrbové byly umístěny ve vzdálenosti 33 cm. Bresci, 2010 uvádí další doporučení Lanina, který v roce 1898 uvedl, že ochrana břehů může být zhotovena i využitím zdiva, ovšem zkušenosti, efektivita a ekonomika vedou k využití dřeva, hatí a proutků často ve vzájemné kombinaci. Vrba, olše a topol se navíc v krátké době poblíž vody rozrostou v bujnou vegetaci, která zvýší elastický odpor proudění, na rozdíl od tuhého odporu, jež přináší zdivo, na které voda naráží. Bresci v roce 2010 také zveřejnil doporučení Wanga z roku 1903, že je vhodnější využít vegetaci v místech se slabým proudem, zatímco v horských tocích je lepší využít kameny a zdivo (Bresci, 2010). Bresci (2010) převzal také nákresy Wanga z roku 1903, z nichž jsou zřejmé návrhy rozměrů, umístění kůlů i válců, nebo štěrku. Válce doporučuje dle Bresciho Wang využít pro bystřiny nebo řeky s mírným spádem, v nichž se nachází drobný štěrk (Bresci, 2010).
(Bresci, 2010) dále uvádí, že Hofman v roce 1936 jako příklady použití ochrany břehů popisuje využití dlažebních kostek, dřevěného obložení, kamenů, proutí, lana a navíc také navrhuje břehy řek osít jednoduchým trávníkem. Z publikace (Bresci, 2010) vyplývá, že Viappiani (1923) navrhuje použít jen ty druhy vegetace, které jsou odolné vůči vodě.
Reference:
Anstead L., 2010: Willow spiling: review of streambank stabilisation projects in the UK Freshwater Reviews
https://www.awes-ab.ca/wp-content/uploads/2020/07/Fascines-for-riparian-erosion-control.pdf
https://www.ayrshireriverstrust.org/blog/2017/02/13/willow-spilling-revisited/
Balážovičová L., 2021: Riverbed response to high flows with installed willow spiling using Multiquadric Radial Basis Function (RBF MQ)
Bresci, 2010: An historical survey on the evolution of some forest watershed management techniques (part II: stream channel works), J. of Ag. Eng. – Riv. Di Ing. Agr., roč. 3, s. 13-22.
British Flora – Coir Pallets and Coir Rolls: https://grassandflower.co.uk/wp-content/uploads/sites/2/2022/06/British-Flora-Coir-Pallets-and-Coir-Rolls-Brochure.pdf
ŠLEZINGR, Miloslav. 2011. Břehová abraze - možnosti stabilizace břehů: Bank erosion - possible ways of bank stabilization : monografie. Brno: Mendelova univerzita v Brně. Folia Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis: edition of original papers and monographs, roč. 4, 2011, č. 7. ISBN 978-80-7375-566-9
ŠLEZINGR, M.; ÚRADNÍČEK, L. Stabilizace břehů. FAST VUT. FAST VUT. Brno University of Technology, Faculty of Civil Engineering, Institut of Water Structures: FAST VUT BRNO, 2007. 210 s. ISBN: 978-80-7204-550- 1
Thorne, C.; Amarasinghe, I; Gardiner, J.; Perala – Gardiner, C.; Sellin, R.: Riverbank protection using willows. Scoping Study, Technical Report W154; 1998. IC Code: AN-04/98-OK-B-BCNG.
http://straznicy.natura2000.pl/imgturysta/file/river.pdf